OTS SecGen sends congartulatory letter to President Ilham Aliyev
Politics Materials 1 April 2025 15:04 (UTC +04:00)
Ali Gasimov
BAKU, Azerbaijan, April 1. Secretary General of the Organization of Turkic States Kubanychbek Omuraliev has sent a congratulatory letter to President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev on the occasion of Novruz holiday, Trend reports.
"Dear Mr. President.
I am very pleased to extend my sincere congratulations and best wishes to you on the occasion of Novruz, a centuries-old holiday celebrated annually by Turkic peoples, symbolizing the revival of nature and the awakening of the land.
The Novruz holiday, which is part of our ancient history and heritage, holds great significance in safeguarding and promoting our common traditions and spiritual values, as well as strengthening Turkic unity.
On this remarkable day, I wish Your Excellency, the friendly and brotherly people of Azerbaijan good health, happiness and prosperity," the letter reads.