Turkmenistan's president sends congratulatory letter to President Ilham Aliyev
Politics Materials 26 March 2025 15:32 (UTC +04:00)
BAKU, Azerbaijan, March 26.​ President of Turkmenistan Serdar Berdimuhamedov has sent a congratulatory letter to President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev, Trend reports.
"Dear Ilham Heydar oglu,
It is an honor for me to extend my sincere congratulations and best wishes to you on the occasion of the holy Ramadan holiday.
I sincerely believe that this radiant holiday, which celebrates the greatest values of humanity—spiritual purity and high moral qualities—will continue to contribute to the development of relations between our countries and to the strengthening of friendship, mutual support, and the unity of the entire Muslim Ummah.
I wish you robust health and happiness, and the people of Azerbaijan peace, prosperity, and welfare. May all your prayers and good deeds be accepted by Allah the Almighty," the letter reads.