First Lady of Uzbekistan congratulates First VP Mehriban Aliyeva on occasion of Ramadan
Politics Materials 29 March 2025 19:42 (UTC +04:00)
BAKU, Azerbaijan, March 29. The First Lady of the Republic of Uzbekistan Ziroatkhon Mirziyoyeva has sent a congratulatory letter to the First Vice-President of the Republic of Azerbaijan Mehriban Aliyeva on the occasion of the Ramadan holiday, Trend reports.
"Esteemed Madame, Your Excellency,
I sincerely congratulate you and am honored to extend my warmest wishes and deepest respect on the occasion of the blessed Ramadan holiday, which is joyfully welcomed by the entire Muslim Ummah.
May Allah the Almighty accept all your prayers, wishes, alms, and good deeds, and may the eternal bonds of friendship and kindness between our brotherly nations grow even stronger.
Dear Madame, Your Excellency, on this remarkable holiday, when our hearts are illuminated by the light and blessings of the blessed month of Ramadan, I wish you good health, family happiness, and prosperity and abundance for your home,” the letter reads.