Parliament of Kyrgyzstan nods to lifting ban on uranium and thorium mining
Kyrgyzstan Materials 13 June 2024 09:45 (UTC +04:00)
BISHKEK, Kyrgyzstan, June 13. The parliament of Kyrgyzstan has approved a bill lifting the ban on uranium and thorium mining in the country, Trend reports.
The parliament gave the bill the green light, effectively throwing out the 2019 law that put a lid on any activities connected to geological exploration, prospecting, and development of uranium and thorium deposits in Kyrgyzstan. In the second and third readings, 70 deputies gave it the thumbs up, while merely 8 gave it the thumbs down.
Kyrgyzstan's Cabinet of Ministers initiated the bill. To reduce the environmental effect of mining operations, the state will examine contemporary uranium and thorium extraction technologies in tandem with the passage of the law. Should such technology be found, state authorities will mandate that mining businesses adopt it.
The bill is meant to develop titanomagnetite reserves, not uranium and thorium deposits, stressed Cabinet of Ministers Chairman Akylbek Japarov.
To note, a moratorium on these activities was introduced in Kyrgyzstan in 2019. In February 2024, President Sadyr Japarov discussed plans to develop the Kyzyl Ompol deposit with residents of the Tong and Kochkor districts.