President Ilham Aliyev invites President of Egypt to COP29
Politics Materials 8 June 2024 16:23 (UTC +04:00)
Emin Aliyev
CAIRO, Egypt, June 8. I invited President Abdel Fattah El-Sisi to the COP29 conference in Baku and I am glad my invitation was accepted, President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliye said in a press statement with Abdel Fattah El-Sisi, President of the Arab Republic of Egypt, in Cairo on June 8, Trend reports.
"Last year, we welcomed President El-Sisi in Azerbaijan, and this year I am visiting Egypt. This shows that our political dialogue is of regular nature. We agreed to continue this political dialogue. I have invited President El-Sisi to the COP29 conference in Baku, and I am glad that my invitation has been accepted. At the same time, I stated that Egypt's presidency and hosting of COP27 was a great success. On this occasion, I congratulated my colleague. I also enquired about Egypt's experience in this field and our representatives are in constant contact," said President Ilham Aliyev.