Presidency of COP29 debates leveraging investment in climate action
Green Economy Materials 22 August 2024 15:34 (UTC +04:00)
BAKU, Azerbaijan, August 22. COP29 Executive Director Elnur Soltanov and UN COP29 High-Level Climate Leader Nigar Arpadarai met with representatives of the World Economic Forum's (WEF) Donation for Enhanced Action on Climate Change (GAEA) initiative, the COP 29's X social media publication said, Trend reports.
“Fruitful discussions were held today with representatives of the World Economic Forum's GAEA (Giving to Amplify Earth Action) initiative. The talks covered the issue of how philanthropy can be a game-changer in luring more investment in climate action,” the publication reads.
To note, the 29th session of the Conference of the Parties to the UN Framework Convention on Climate Change (COP29) will be held in Azerbaijan in November this year. The decision was made at the plenary meeting of COP28 held in Dubai on December 11 last year. Within two weeks, Baku, having become the center of the world, will host about 70,000–80,000 foreign guests.
The UN Framework Convention on Climate Change is an agreement signed at the Rio Earth Summit in June 1992 to prevent dangerous human interference in the climate system. The acronym COP (Conference of Parties) stands for Conference of Parties, which is the highest legislative body overseeing the implementation of the Framework Convention on Climate Change.
A total of 198 countries are parties to the convention. Unless the parties have decided otherwise, COP is held annually. The first COP event was held in March 1995 in Germany's Berlin, with its secretariat in Bonn.