with the national legislation of Kazakhstan.
Yertaev underscored that one of the ministry's priorities is to
ensure the rights and legal interests of Kazakh citizens working
abroad.
"I would like to highlight the contribution of the United Kingdom to the development of effective cooperation in ensuring the legal rights and interests of workers, particularly the signing of the Memorandum of Cooperation between the Ministry of Labor and Social Protection of the Population (MLSP) and GLAA. We believe that creating favorable employment conditions for Kazakh citizens and their successful integration into the labor market of the host country is an essential part of responsible and mutually beneficial cooperation between our countries," he said.
As part of the implementation of Kazakhstan's Migration Policy Concept for 2023-2027, the mechanisms regulating the activities of private employment agencies have been revised. A new procedure has been approved and is being implemented to facilitate their interaction with labor mobility centers to organize the labor activities of Kazakh citizens abroad.
In turn, GLAA representatives discussed the process of obtaining full information about the trip, applying for a visa, and other important aspects of organizing the departure of Kazakh citizens for seasonal work in the UK.