BAKU, Azerbaijan, March 29. Azerbaijan has significantly increased its investment in Uzbekistan's economy, with the total investment reaching $93.1 million in 2024.
Data obtained by Trend from the Central Bank of Azerbaijan indicates that this marks a fourfold increase compared to 2023, with an additional $69.9 million invested.
In terms of total foreign direct investments, Azerbaijan’s investments in Uzbekistan accounted for 5.3 percent of the overall total.
Meanwhile, Azerbaijan’s investment in Uzbekistan was $23.2 million in 2023.
In 2024, direct foreign investments into Azerbaijan’s economy exceeded $7 billion, reflecting an increase of $388.1 million, or 5.83 percent, compared to the previous year.
Additionally, during the reporting period, Azerbaijan’s direct investments abroad amounted to approximately $1.8 billion, which represents a decrease of $1.4 billion, or 43.3 percent, compared to the previous year.
To note, the volume of remittances of individuals from Azerbaijan to Uzbekistan amounted to $4.6 million in 2024.