Mobile industry instrumental in helping Azerbaijan reach its 2030 goals - Kanako Mabuchi
Economy Materials 10 June 2024 12:14 (UTC +04:00)
BAKU, Azerbaijan, June 10. The mobile industry is instrumental in helping Azerbaijan reach its goals set for 2030, said Kanako Mabuchi, Head of the United Nations Resident Coordinator's Office in Azerbaijan, Trend reports.
She made the remark during an event themed "Sustainable Development: Issues and Solutions" today in Baku.
"The mobile industry plays a vital role in realizing Azerbaijan's 2030 objectives. It can promote positive change, community growth, and sustainability. The mobile industry may help achieve these goals with rising mobile phone and internet users, quick acceptance of mobile-based services, and sustainable business practices. Therefore, we anticipate the mobile industry to be an integral part of the collective effort towards achieving Sustainable Development Goals (SDGs)," she stressed.
To note, Azerbaijan's information and communication companies provided services worth 920.8 million manat ($541.6 million) from January through April 2024, of which 77 percent were rendered to the population.
In the reporting period, revenues from mobile services in Azerbaijan amounted to 354.2 million manat, or $208.35 million (38.5 percent of the total revenues of the telecommunications market).
Services offered by Azerbaijan's information and communication businesses last year were valued at 3.2 billion manat ($1.88 billion), an increase of 16.3 percent from the previous year.